تبلیغات
LoVely3 - دوستیتان را بیمه کنید
بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 14 مهر 1390


                     دوستیتان را بیمه کنید
رابطه مانند زندگی پویا است، مانند خودمان هر لحظه تغییر می کند و مانند یک کودک تازه متولد شده احتیاج به تغذیه و مراقبت طولانی مدت دارد.
تجربیات زندگی زمانی باعث ارتقاء زندگی ما می شود که آنها را با دیگران سهیم می شویم.در واقع یک رابطه بخش مهمی از خوشبختی افراد است. از این رو برای ایجاد یک رابطه خوب در نظر داشتن نکاتی بسیار مهم و حیاتی است.

جالب است که تحقیقات زیادی از رابطه قوی میان شادکامی و رابطه خوب و با کیفیت خبر می دهند. در تشریح یک رابطه خوب به 7 گامی که می تواند به بهبود روابط کمک کنند اشاره می شود:


تعهد

پایه یک رابطه مستحکم، تعهد است. تعهد رابطه را مستحکم و سالم می کند، زیرا می تواند بستری برای رشد و پیشرفت افراد باشد. هر رابطه احتیاج به فعالیت و تلاش دارد. رابطه مانند زندگی پویا است، مانند خودمان هر لحظه تغییر می کند و مانند کودک تازه متولد شده، احتیاج به تغذیه و مراقبت طولانی مدت دارد، چیزی که خود می تواند تعهد را ایجاد کند.

تعهد به این معنا است که بدون قید و شرط در یک رابطه باقی بمانیم و آن را بهبود ببخشیم، چه در خشم باشیم چه در ناراحتی.

بسیار پیش می آید ما با دوست یا همسرمان اختلاف نظر پیدا کنیم اما به دلیل احساس تعهد سعی در ایجاد یک رابطه خوب داریم.

آزادی برای من بودن

شاید آزادی مهمترین مولفه، برای ایجاد یک رابطه خوب و شاید مهمترین عنصر بعد از تعهد باشد. همه انسان ها گرایش به آزادی دارند. تحقیقات زیادی (تحلیل عامل) نشان داده اند که آزادی یکی از نیازهای روانشناختی ما است.

کودک انسان از سنین دو سالگی نشانه های آزادی را به شکل جملاتی مثل" من خودم می تونم انجام بدم" و لجبازی های گوناگون نشان می دهد.

همانطور که ما تمایل به آزادی داریم، دیگران نیز به آن نیازمندند. اما مشکل زمانی پیش می آید که آزادی ما با آزادی دیگران، تداخل و تزاحم پیدا می کند. در این زمان است که سعی می کنیم دیگران را به نفع آزادی خود کنترل کنیم و مطمئناً این کنترل به رابطه ما لطمه می زند.

وقتی آزادی فرد مقابل را به رسمیت می شناسید، نتیجه نهایی عشق بدون قید و شرط می شود. در واقع آزادی در عشق بدون قید و شرط وجود دارد، جایی که می تواند منبع عزت نفس و اتکای نفس باشد. اینچنین است که می توانیم دیگران را به سوی خود بخوانیم.

احترام به یکدیگر

احترام یکی از مولفه های مهم آزادی است. در واقع احترام، یار و یاور آزادی در احترام به شایستگی و فردیت دیگران است.

تضاد بین این دو مولفه مانند آن است که به دیگران بگویید شما در جلو حرکت کن، هرجا شما رفتی من پشت سر شما می آیم، اما هرجا دلتان خواست بروید.

از کسانی که برایتان مهم هستند، حمایت کنید

حمایت کردن نیز یکی از مولفه های مهم هر رابطه است. به موازات نزدیک شدن افراد به هم و با وجود بالا و پایینی در هر رابطه، ارتباط حمایت گرایانه می تواند احساس قدرت و اطمینان را به دو طرف انتقال دهد. در واقع، حمایت باعث بازیابی انرژی و تازگی رابطه می شود.

با دیگران برابر باشید

برابری یعنی در ارتباطمان با هر عنصری برابر هستیم. اگرچه رعایت این برابری در ارتباط با کودکان زیر ده سال کار سختی است اما در بزرگسالان بدون برابری، احترام محدود می شود، حمایت به کنترل تغییر شکل پیدا می کند و ممکن است تعهد راهش را از سمت رشد و پیشرفت به سمت مانع بودن کج کند.

مهارت های حل مساله

مهارت های حل مساله نیز یکی دیگر از مولفه های مهم هر رابطه است که لبه های خشن هر رابطه را نرم می کند. لبه ها خشن هر رابطه، عدم توافقات، تفاوت های نظری و تضادهای رفتاری است. شناخت تکنیک ها و بکارگیری آن ها برای حل تضادها، آن هم با احترام و به صورت حمایت گرایانه و برابر می تواند به روابط تان استحکام بخشد.

صداقت چسب رابطه

صداقت، نگرشی است که باید از آن به عنوان گام اول نام برد. بدون صداقت نمی توانیم آزادی را تضمین کنیم، نمی توانیم برابر و حمایتگرایانه برخورد کنیم.

بعضی ها بر این باورند که می توانند صداقت را بعد از رابطه بدست آورند اما صداقت باید به عنوان یک پیش فرض در نگرشمان برای پایه گذاری تعهد وجود داشته باشد.

لزومی به رعایت گام به گام مراحل بالا وجود ندارد. همه آن ها مهم هستند و باید همزمان در رابطه شما حضور داشته باشند. اگرچه می توان به چشم گام هایی برای ساختن یک رابطه خوب به آنها نگریست.


چند نکته مهم

1- بی اعتبار کردن: جای فرد پاسخ دادن، سخنان فرد را قطع کردن، بی اعتنایی کردن، تمسخر کردن، گوش ندادن به سخنان فرد و تحقیر کردن.

2- ارعاب کردن: تهدید کردن، هراساندن، قلدری کردن و تشر زدن.

3- انتقاد کردن: عیبجویی، ملامت کردن، نفی کردن و غر زدن.

4- کنترل کردن: جلوگیری از تصمیم گیری مستقل فرد، تحکم کردن، سلطه گری و تحمیل عقاید، خواسته ها و نیازها.

5- قضاوت کردن:تعیین درستی و نادرستی اعمال فرد، برانگیختن احساس گناه و شرمساری در فرد.

6- بد نام کردن: تهمت و افترا زدند، رسوا کردن و افشا گری کردن.

7- فریب دادن:دروغ گفتن، گمراه کردن و حقه زدن.

8- خیانت کردن:صادق نبودن، وفادار نبودن.

9- توهین کردن: گستاخی کردن، ناسزا گویی، رنجاندن.

10- سوء رفتار کردن: از لحاظ کلامی، احساسی و فیزیکی. صدمه زدن به حس امنیت و فردیت شخص. کتک زدن، فریاد کشیدن و فحاشی کردن.

11- هر نوع تغییر در لحن صدا ، اشارات و تغییر در چهره که پیام آن چنین است:"من مهمتر از تو هستم".

شریکی که بی احترامی میکند در واقع در صدد آنست که با خرد کردن شخصیت فرد مقابل، خود را مهمتر و برتر جلوه دهد. اما غافل از آن که با این عمل شالوده خانه ای که روزی با عشق بنا نهاده شده را سست و تخریب میکند و آنکه سرانجام آوار آن بر سر خود وی نیز فرو خواهد ریخت.

شما همانگونه که اجازه میدهید دیگران با شما رفتار کنند، دیگران با شما رفتار خواهند کرد. همه چیز وابسته به خود شماست هنگامی که مورد بی احترامی قرار میگیرید و سکوت میکنید در واقع در آن بی احترامی خودتان نیز سهیم هستید.

در انتها به خاطر داشته باشید که منزل باشکوه شما (رابطه) در صورتی که به حال خود رها گردد صرفنظر از آنکه در ابتدا تا چه اندازه استوار و مستحکم بنا گردیده باشد به مرور زمان از هم پاشیده و رو به خرابی و زوال پیش خواهد رفت بنابراین بیاموزید با تبادل عشق و احترام روزافزون ترکهای هر چند کوچک منزل خود را مرمت کرده و ان را استوار و پایدار نگه دارید.

"راستگویی و صداقت در ایجاد اعتماد در رابطه ضروریست. احترام محصول اعتماد و عشق محصول احترام است"

"هر رابطه ای منحصر بفرد است. و برای نتیجه بخش بودن آن باید مقتضیات آن فراهم گردد. هیچ راه میانبری وجود ندارد."

"زندگی کوتاه است. آن را هدر مشاجرات و جر و بحثهای بی معنی و بی اهمیت نکنید!"


طبقه بندی: عشق، 
ارسال توسط مهشید
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
لینک دوستان


Pichak go Up
تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به LoVely3 می باشد.